Shoe Care/ Pielęgnacja obuwia

Słońce, deszcz, śnieg, błoto, pył, kurz, zanieczyszczenia na ulicach – jak chronić nasze obuwie, by skóra, z której są zrobione, nie popękała i nie uległa zniszczeniu? Dobra pasta do butów chroni przed zabrudzeniami i wilgocią, dba o skórę i ją konserwuje.

Pasta do butów – produkt o konsystencji woskowatej pasty lub kremu, używany do nabłyszczania, impregnacji i poprawiania wyglądu skórzanego obuwia, tym samym przedłużający jego trwałość. Historia pasty sięga średniowiecza. Przez setki lat do polerowania butów używano różnorodnych substancji naturalnych, takich jak wosk, olej, popiół, łój – jednak po użyciu tego rodzaju preparatu obuwie nie miało połysku. Sytuacja zmieniła się w XVIII wieku, kiedy zaczęto stosować nadający połysk wosk pszczeli. W XIX popularność pasty do obuwia znacznie wzrosła, a do jej wytwarzania używano głównie łoju. Dopiero na początku XX wieku wprowadzone zostały środki polerujące, oparte na nowoczesnych recepturach. Dodano do pasty składniki, które konserwowały i nabłyszczały skórę, przywracały kolory obuwiu, które stawało się bardziej odporne na wilgoć i bardziej elastyczne. Współczesna pasta do butów jest na ogół powstającą w nieskomplikowanym procesie chemicznym mieszanką materiałów naturalnych i syntetycznych, m.in. lanoliny, benzyny lakowej, gumy arabskiej, terpentyny, wosku i glikolu etylenowego.

Istnieją różne sposoby rozprowadzania pasty po powierzchni buta. Można do tego celu użyć szmatki lub specjalnej szczotki. Należy zaznaczyć, że pasta nie pełni funkcji czyszczącej – obuwie przed jej użyciem powinno być odpowiednio przygotowane (czyste i suche). Wśród technik polerowania obuwia pastą wyróżniamy m.in. tzw. męskie polerowanie – do pasty dodaje się kroplę wody (lub śliny) oraz polerowanie z użyciem nylonowych getrów nadających obuwiu charakterystyczny połysk. Należy pamiętać, że większość past do obuwia przeznaczona jest tylko i wyłącznie do czyszczenia obuwia skórzanego. Substancje wchodzące w jej skład mogą zagrażać zdrowiu człowieka. Proces czyszczenia powinien odbywać się w pomieszczeniu, w którym jest swobodny przepływ powietrza. Należy również zadbać o to, by pasta nie miała kontaktu ze skórą.